جهانگرد

ژوئن 11, 2009

انتخاب اصلح ؟!

Filed under: مناسبت,سیاسی — جهانگرد @ 4:02 ق.ظ.

به نام خدا
امروز پنجشنبه است و فردا انتخابات را پیش رو داریم. تبلیغات کمتر از دو ساعت دیگر بعد از نوشتن این کلمات ممنوع می شود. A0338745تبلیغاتمان را کردیم و برای اولین بار در تاریخ سی ساله انقلاب ایران مردم برای تبلیغات این چنین پر شور به صحنه امدند. با هم خیابان ها را پر کردند و گفتند و شنیدند شعار دادند و پاسخ شنیدند و گاهی هم درگیر شدند و جنگیدند. اما انچه نتیجه این رقابت ها بود را شنبه مشاهده خواهیم کرد.
برای اولین بار در تاریخ سی ساله مناظره و مناقشه داشتیم ان هم از طریق تلویزیون و پنجاه میلیون جمعیت به صفحه تلویزیون خیره نگریستند و حرفها را شنیدند و تصمیم گرفتند. در روز دوم این مناظرات دکتر محمود احمدی نژاد به بیان رک و بی پرده فساد مسئولین عالی رتبه نظام پرداخت و انها را محکوم و متهم به فساد، براندازی و کارشکنی علیه خود و نظام دانست و این باعث بی پرده شدن این مناظرات شد و تا اخرین مناظره که مناظره دکتر احمدی نژاد با دکتر رضایی بود ما شاهد سخنانی بی پرده رک صریح و گاهی تخصصی و بی تعارف بودیم و این باعث ساخته شدن مجموعه ای به نام نود سیاسی شد.
برنامه ورزشی نود که به کند و کاو مدیریتی و عملکردی ورزش فوتبال اختصاص دارد همیشه مرا به حسرت خوردن برای نداشتن چنین مقوله ای در زمینه سیاست وا می داشت که چرا نباید در سیاست چنین اشکار سیاستمداران ما جلوی دوربین محاکمه شوند و تصمیم بر عهده مردم باشد که تعیین کننده راست ودروغ باشند. در این دور از انتخابات به قول دکتر احمدی نژاد » به فضل الهی » به ان دست یازیدیم. و با دیدن چنین مناظراتی و رویکردها و موضع گیری های بعد از ان مناظرات توانستیم بهتر بشناسیم و فردا هم رای اگاهانه تری نسبت به گذشته به صندوق ها خواهیم ریخت.
اما باید اذعان کرد که ایران یک قدم به دموکراسی و مردمسالاری نزدیک تر شده اما هنوز مردم ما با ایده ال فاصله دور و درازی دارند چرا که در پس زمینه دموکراسی باید شنید و تحمل کرد باید نقد را هرچند تلخ پذیرفت و از کوره در نرفت و به برخوردهای فیزیکی متوصل نشد اما می بینیم هنوز فاصله ای بین ما و ان تحمل کردن صبورانه هست.
اساسا نقد را در کشور بد می دانیم در سخنان مسئولین دقیق شوید و خوب گوش فرا دهید متوجه خواهید شد نقد را با پسوند مشفقانه و نقد را با پسوند دوستانه و انتقاد را با پسوند تیز و تند به کار می برند تو گویی با نقد و انتقاد عداوتی دیرینه دارند امیر المومنین در نامه مشهور به «عهد نامه مالک اشتر» که در ایین کشور داری نوشته شده خطاب به مالک می فرماید :
«مقدم ترين مردم در نزد حاكم اسلامى بايد كسى باشد كه حق را حتى در تلخ ترين حالات آن، گوياتر از ديگران گوشزد كند»
واین با انچه ما در میان مسئولین می بینیم تفاوت فاحشی دارد که به هیچ وجه من الوجوه ما نمی توانیم ایشان را انتقاد پذیر بنامیم لذا نیاز است تا برای قدرت در کشور ترمز هایی اضطراری تعبیه گردد تا حاکمان را پاسخگو سازد تا انها را به پند گیری و رعایت عدل و انصاف مجبور سازد تا بتوانیم نقد را به زور بر انها وارد سازیم و از انتقاد هر گونه پیشوند و پسوند بر چیده شود تا انکه به جامعه و کشوری ارمانی و دموکرات منطبق بر اصولی ترین و عادلانه ترین مدل های حکومتی برسیم که دیگر در دوره های 4 ساله ریاست جمهوری کسی به عنوان رئیس جمهور نتواند فعال مایشاءباشد و بر همه یک تنه خرده بگیرد که چرا مرا نقد می کنید و بالای چشمم ابرو می گویید.
من تصور می کنم اگر در هفته یک ساعت دو ساعت هم پا و همراه با برنامه نود، برنامه نود سیاسی از سیمای به اصطلاح ملی که ملت را هیچ دخل و تصرفی دران نیست داشته باشیم روز به روز بر سرعت پیشرفت و ترقی مان افزوده می شود و در ان زمان خواهیم دید که به کجا خواهیم رسید. صدا و سیمایی که خود را ملی می نامد و اثبات نمود شخص دوم مملکت یعنی هاشمی رفسنجانی در استفاده از ان در رد ادعاهایی که علیه او شد ناتوان ماند چگونه می تواند و چگونه جرات می کند خود را ملی بنامد؟!! این رسانه با دادن 20 دقیقه وقت اضافی به رئیس جمهور ثابت نمود در پشت پرده سیاست کثیف این مملکت چه می گذرد .
من در اینجا و از همین جا از رئیس جمهور اینده تقاضا دارم که در برقراری برنامه نود سیاسی به عنوان مناظره ای تلویزیونی در برابر چشمان مردم تک تک کار های انجام گرفته شده اش را با منتقدینش در برابر ملت به بحث بنشیند تا مردم بدانند چه کسی و چگونه بر انها حکومت می کند.
ونیز امیر المومنین در فرازی دیگر به مالک می فرماید: » باید که برگزیده‌ترین وزیران توکسانی باشند که سخن حق بر زبان آرند، هر چند، حق تلخ باشد و در کارهایی‌که خداوند بر دوستانش نمی‌پسندد کمتر تو را یاری کنند، هر چند، که این سخنان‌ و کارها تو را ناخوش آید»
ایا وزرا این گونه بوده اند؟ و یا اگر این گونه بوده اند بر منصب خود باقی مانده اند ؟
و نیز درادامه فرموده : «برای کسانی که به تو نیاز دارند، زمانی معین کن که در آن فارغ از هر کاری به آنان‌پردازی. برای دیدار با ایشان به مجلس عام بنشین، مجلسی که همگان در آن حاضر توانند شد و، برای خدایی که آفریدگار توست، در برابرشان فروتنی نمایی و بفرمای ‌تا سپاهیان و یاران و نگهبانان و پاسپانان به یک سو شوند، تا سخنگویشان بی‌هراس‌ و بی‌لکنت زبان سخن خویش بگوید. که من از رسول الله(صلی الله علیه و آله) بارها شنیدم که می‌گفت: پاک و آراسته نیست امتی که در آن امت، زیردست نتواند بدون ‌لکنت زبان حق خود را از قوی دست ‌بستاند. پس تحمل نمای، درشتگویی یا عجزآنها را در سخن گفتن. و تنگ حوصلگی و خودپسندی را از خود دور ساز تا خداوند درهای رحمتش را به روی تو بگشاید و ثواب طاعتش را به تو عنایت فرماید.»
ایا لکنت در درخواست ها بر زبان نداریم؟ یا اساسا در بیان در خواست بازخواست می شویم کدام یک؟ ایا ازادی بیان موجود است؟ اگر موجود است دم خروس چیست؟ چرا در مورد یاس نو به عنوان مشتی از خروارها خروار «شل کن سفت کن» دراورده اند و امروز مجوز می دهند و فردا لغو امتیاز می کنند؟
حضرتش در فرازی دیگر فرمود:
«اگر رعیت‌ بر تو به ستمگری گمان برد، عذر خود را به آشکارا با آنان در میانه نه و با این کار از بدگمانی شان بکاه، که چون چنین کنی، خود را به عدالت پروده‌ای و بارعیت مدارا نموده‌ای. عذری که می‌آوری سبب می‌شود که تو به مقصود خود رسی‌ و آنان نیز به حق راه یابند.»
شما را به خدا اگر رئیس جمهور را متهم به دروغ گویی نمودند این را که علی علیه سلام فرمود کرد یا انچه دیدیم ؟بعضی از رقبا به او گمان کاذب بودن و دروغگویی بردند و او به جای اینکه با نرمش و تواضع حرفهایش را به اثبات برساند دست به دامن تهمت و افترا شد و گناهی بر گناهان خود افزود ایا چنین کسی امید رای مردم را هم در ذهن می پرورد؟ بله نه تنها امید دارد دوباره بیاید که با ایجاد جنگ روانی به ادعای کذب پیروزی ما حتمی است و رقبا احساس شکست نموده اند و جنجال می کنند هم روی اورده. بله او و طرفدارانش روز راشب و سیاه را سفید می خوانند انها موج عظیم ملت را که در خیابانها می جوشند نادیده انگاشته و با همان دید متوهم همیشگی به دنبال اثبات پیروزی برای خود هستند و رقیب را به بهانه جویی در صحت انتخابات متهم می کنند همان چیزی که رقبا نگرانی شان را در ان مورد از روز اول ثبت نام اعلام داشته بودند. اینان حقایق مسلم را هم منکر می شوند تا به مقصود برسند.
اما کلام طلایی اما متقین را به مالک به این جمله ایشان ختم می کنم که فصل الخطاب ان حضرت برای رئیس جمهور ما باشد انجا که فرمود:
«با مردم چنان باش، که در روز حساب که خدا را دیدار می‌کنی، عذرت پذیرفته‌ آید که گروه ناتوانان و بینوایان به عدالت تو نیازمندتر از دیگران‌اند و چنان باش که‌ برای یک یک آنان در پیشگاه خداوندی، در ادای حق ایشان، عذری توانی داشت.»
اقای رئیس جمهور امروز و رئیس جمهور فردا (هرکس که هستی و انتخاب شدی) بدان که اگر متدین به ایین علی و یکتاپرستی هستی باید در برابر عدل الهی پاسخ گو باشی پس بدان اگر گروهی را فریفتی و یا حقی را نادیده گرفتی باید در پیشگاهش حاضر و جوابگو باشی کاری نکن که در ان روز ارزو کنی که ای کاش هیچگاه به این منصب برگزیده نمی شدم و در این مقام نمی ایستادم .

Advertisements

4 دیدگاه »

 1. شاد و سرذبلند باشی
  هرچند این موضوعی رو که صحبتش رو میکنی به صورت تنها یک سی دی در آمد ولی جای تشکر و قدر دانی از شما داره که یک همچین ایده ای رو توی وبلاگت آوردی و در یک رسانه هر چند کوچک آوردی!
  منم خیلی موافق هستم!

  دیدگاه توسط hamnafas — ژوئن 11, 2009 @ 8:32 ق.ظ. | پاسخ

 2. [گل][گل][گل]
  آن زمان که آزادی را
  با تمام وجود
  با دلی خونبار فریاد زدیم

  [گل][گل][گل]
  منتظرم
  حتما سر بزن!
  [گل][گل][گل]

  دیدگاه توسط hamnafas — ژوئن 11, 2009 @ 8:33 ق.ظ. | پاسخ

 3. به امید روزهای بهتری برای ایران. و اینکه هر روز قدم به قدم به آزادی نزدیک تر شویم.

  دیدگاه توسط کویریات — ژوئن 11, 2009 @ 10:03 ق.ظ. | پاسخ

 4. سبز باشید همیشه

  دیدگاه توسط meysam — ژوئن 12, 2009 @ 6:56 ق.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: