جهانگرد

نوامبر 14, 2008

انتقاد

Filed under: اجتماعی,سیاسی — جهانگرد @ 5:39 ب.ظ.
Tags:

به نام خدا
انتقاد در لغت به معنای اشکار کردن عیب خرده گرفتن ونقد کردن به معنای بررسی وباز خوانی یک روش ، رفتار ،کردار وعمل دیگری می باشد البته معانی دیگری هم دارد که به بحث ما مربوط نمی شود و با این معانی اختلاف کلی دارد که بهتر است برای یافتن انها به لغت نامه مراجعه نمایید .
بحث کلی من در این نوشتار حول عیب جویی مشفقانه است اگر عیب جویی با غفلت از عیوب شخصی همراه باشد این عیب جویی نکوهیده و ناپسند است. اما گاهی عیب جویی از سر خیر خواهی یا از جهت سیاسی اجتماعی می باشد که اغراض شخصی کنار می رود. در مسئله حکومت و حاکم رویکرد این چنینی وجود دارد که حتی غیبت پشت سر حاکم هم جایز می باشد و بر غیبت کننده حرجی نیست چرا که حاکم خود را بر سر زبان ها انداخته با خواست خودش بر منصبی تکیه زده است که این منصب مورد اشاره سر انگشتان است مثل اینکه کسی بگوید ایا هنر پیشه مشهور هم می شود؟ که پاسخ این سئوال کاملا بدیهی است که هنر پیشگی و شهرت لازم وملزوم هم هستند وبه هم بستگی کامل دارند ونمی شود این دو از هم جدا شوند. حاکم هم در تمام اعمال و رفتار زیر ذره بین مردمان است و نباید از این انتقادات که برگرفته از خواسته های مردم است ناراحت شود و من در اینجا باید روشن کنم منظورم از حاکم تمامی طبقه حاکم بر هر جامعه ای می باشد چرا که اعتقاد ندارم که حاکم یک نفر است بلکه این گفته شامل حال  تک تک گروه حکام می شود. و شکی در این گفته نمی باشد.
در ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب مردم ما در اینکه ازادانه بتوانند مسئولین وحاکمان را به باد نقد و بررسی و بازخوانی بگیرند یا در نهایت ازادی از انها خرده بگیرند یا عیب جویی کنند در مضیقه بوده اند که من نمونه هایی از انها را برای شما به عنوان مشتی از خروار است در روزگار معاصر می اورم :
اخیرا  شاید یک سال پیش یا کمتر یا بیشتر طی یک مراسم تقدیر، تندیس منتقد دولت را به دستان قلم به دست کسی مثل اقای حسین شریعتمداری می دهند که همه شاهد بوده اند که در تقدیس و تنزیه دولت و حکومت و نظام ان قدر به جلو حرکت کرده که گویی ایراد و اشکالی در این حکومت و دولت وجود ندارد و حکومت ،حکومت معصومین است این اقدام این معنا را دارد که منتقد اگر الگویی باید داشته باشد ،الگوی نیکو و اسوه حسنه برای او همانا حسین شریعتمداری است نه امثال سیامک پور زند دشمن در پوستین میش و نه نیک اهنگ کوثر.

به جای انکه مردم و نمایندگان مردم به انتقاد و طعنه و عیب جویی و بازجویی از مسئولین نظام بپردازند کار وارونه شده و مسئولین به مردم و نمایندگان انها خرده می گیرند . بعد از انکه اقای کردان از جانب مجلس استیضاح شد رهبر انقلاب اظهار داشت: به گزارش خبرگزاری ایلنا، رهبر جمهوری اسلامی که بارها از دولت محمود احمدی‌نژاد به خاطر پایبندی به «اصول انقلاب» حمایت کرده است، امروز (چهارشنبه) در دیدار با کارگزاران اجرایی و فرهنگی حج گفت: «این فضای بی‌‏بند و باری در حرف زدن و اظهارنظر علیه دولت، مسائلی نیست که خداوند به آسانی از آن‌‏ها بگذرد.» که این گزارش را زمانه نقل کرده است. و نمایندگانی که به استیضاح کردان رای نداده بودند و او را مستحق وزارت می دانستند اظهار داشتند که سخنان موافقان استیضاح مصداق انتقاد رهبری بود. یعنی موافقان استیضاح و موافقان برکناری کردان، بی بند و باری نسبت به حکومت را روا داشته اند و مستوجب  قهر الهی را برای خود فراهم اورده اند. البته این تفسیر حرف این نمایندگان است.
خوب توجه کنید ببینید چطور جای منتقد و انتقاد شونده عوض شده است. اضافه بر این مسائل مسئله ء دیگری مطرح است که به کرات شنیده ایم که نقد را به انتقاد سازنده و انتقاد خیر خواهانه و….تقسیم می کنند و در حوزه این انتقادات اقدام علیه امنیت ملی را نیز قرار می دهیم که انتقاد مخرب که مقابل انتقاد سازنده و خیر خواهانه است به این اقدام بر اندازنده حکومت منجر می شود .
اما انچه عجیب به نظر می رسد این است که در گفتار مسئولین جملات و کلماتی در ستایش نقد پذیری دیده نمی شود و این جای تعجب دارد ،ناگفته نماند که اگر هم بوده بسیار کم رنگ وبی رمق بوده که چندان تاثیری هم نداشته است.
دوستی داشتم در یکی از مراکز اموزش عالی اتاقی داشت و شبانه روزی در انجا مشغول تحصیل بودند روزی برایم تعریف می کرد می گفت :یک روز مدیر و مسئول موسسه مرا به دفتر احضار کرد و گفتگویی کردیم از هر دری صحبت شد بعد در اخر به من گفت اقای فلانی شما جوان خوب و برازنده و درس خوانی هستید اما یک عیب دارید و ان هم اینکه خیلی انتقاد می کنید. گویا این مدیر گوشه چشمی به گذشته این دوست ما داشته چرا که او را به خاطر زبان درازش و عیب جویی هایش از شعبه ای از این موسسه در شهرستان اخراج کرده بودند یا بهتر بگویم تبعید کرده بودند . و دوست ما با عبرت از گذشته اش هیچ انتقادی اعم از سازنده و مخرب در موسسه جدید روا نمی داشت لذا از بیان این مقام مسئول سخت در تعجب فرو رفته بود. توجه بفرمایید در دانشگاهها و مراکز اموزشی ما مبارزه با انتقاد و خفه کردن اصوات مخالفین را نیز اموزش می دهند .
من به شخصه معتقدم انتقاد و لو اینکه نقدی مخرب و همراه بادشمنی باشد خیر و رحمت و برکت است چرا که اگر با سعه صدر پذیرای هر نوع انتقادی باشیم این باعث می شود خود نقد کننده رسوا شود و دست او رو شود و اگر نکته بسیار باریک در میان انبوه انتقادات منتقدین مخالف هم باشد برای نقد شونده زیرک وباهوش می تواند ابتدای راه باشد و نکته مثبتی برای پیشرفت باشد.

Advertisements

15 دیدگاه »

 1. سلام

  ممنون که فراموشم نمی کنید .

  دوست عزیز پاسخ سوالتان در یکی از پست های قبلی من هست . فرصتی شد و فراغتی بخوانید. خوشحال می شوم.http://mashregh54.blogfa.com/8702.aspx

  عنوانش هست » سه نما »

  مطالبتان را هم می خوانم .هرچه بگویم خوب است… پربار است … و… کلیشه ای می شود.واژه ها را گم می کنم واقعا .

  سپاس

  دیدگاه توسط شهرزاد — نوامبر 15, 2008 @ 3:06 ب.ظ. | پاسخ

 2. انتقاد به یک جوک شبیه شده.به قول شما وقتی جایزه منتقد برگزیده رو حسین شریعتمداری میگیره تکلیف مشخص میشه!

  دیدگاه توسط آخرين پدرخوانده — نوامبر 16, 2008 @ 12:23 ب.ظ. | پاسخ

 3. سلام وعرض ادب دوست آگاه!
  نوشته های زیبای شما که مبین کشف حقایق و آشکار نمودن گوشه های از راز ورمز زندگی یااطراف اکناف وانوار آنست رسیدن به معانی در لغات و واژه های واحد در خلط نشدن ها اشاراتیست که خواننده را مدد گار است.
  بلی دوست عزیزم!
  عرض اهل هنر نگه دارید
  پیش طاوس نام پا مبرید
  ویا تفکیک غیبت در تو ضیح مسئله که جناب شما بدان اشاره داشته اید.
  اذ کرالفاجر بما فیه لکی یحزه الناس(بد کار را با اعمال زشتش بیان کنید تا دیگران ازان اجتناب کنند.
  بهر صورت گفتهاند: از حرفی که دانی دلی بیازارد نگفته بگذار تا دیگری بیارد.
  ویا
  تا لکنت تکلم کس در خیال تو است
  شعری که سکته داشته باشد زبر مکن
  ویا
  درپیش شخص لنگ رهی بام سر مکن
  ازین قبیل گفتار که انسان را به هدایت میگیرد در فلاسفه افزون است که باعث ضیا, وقت نمیشوم ممنون پیام قدر مند شما دوست عزیز شاد وصحتمند باشید. ظریفی

  دیدگاه توسط حضرت ظریفی — نوامبر 16, 2008 @ 1:32 ب.ظ. | پاسخ

 4. جهانگرد عزیز تو کشور ما و توفرهنگ ما انتقاد هیچ جایگاهی نداره یعنی به جرات میتونم بگم ما مردم انتقادپذیری نیستیم و این از روحیه ی چاکرمنشانه ما ایرانیها نشات میریره ما یاد گرفتیم رودردو قربون صدقه هم بریم پشت سر غیبت کنیم خوب طبیعیه مسئولین هم بمردم و نمایندگانشون خرده میگیرن برات یه مثال میزنم اینجا جلو نخست وزیر میان باهاش شوخی میکنن کاریکاتور شاه و ملکه میکشن در همین قالب کلی بهشون و بروششون انتقاد میکنن اب از اب هم تکون نمیخوره ولی ما حتا بحث کردن هم بلد نیستیم یعنی بحث که میکنیم طرف فوری بخودش میگیره و اخر سر هم دعوا میشه

  دیدگاه توسط صدف — نوامبر 16, 2008 @ 4:35 ب.ظ. | پاسخ

 5. درسته راستش من بحث کردن رو اینجا یادگرفتم تو ایران ادم باید همدیگرو کورکورانه تائید کنه حتا اکه عمیقا باین موضوع معتقد نباشه .راستش من بوسیله ی همین سریالهای وطنیه که میفهمم اوضاع مملکت و خانواده ها چجوریه و الان موضوع روز چیه حتا اکه برنامه هاشون هم برام مسخره باشه ولی باید ببینم و نظرمو هم بینویسم ولو اینکه کسی از انتقادهای من خوشش نیاد

  دیدگاه توسط صدف — نوامبر 17, 2008 @ 1:10 ب.ظ. | پاسخ

 6. نمی خوام سفارشی بنویسم.. هدفم فقط دونستن سلیقه ها بود… !

  دیدگاه توسط DESERTER — نوامبر 17, 2008 @ 4:49 ب.ظ. | پاسخ

 7. سلام .
  در زیر آدرس 3 لینک که شاعری اسپانیایی در وصف سید محمد خاتمی سروده است آمده.امیدواریم که شما هم لینک بدهید.مخصوصا الان که آقای خاتمی بسیار تحت فشار قرار دارند.
  با تشکر
  http://alwayspersiangolf.blogspot.com/2008/11/blog-post_04.html
  http://alwayspersiangolf.blogspot.com/2008/11/blog-post_02.html
  http://alwayspersiangolf.blogspot.com/2008/11/blog-post.html

  دیدگاه توسط محمد مهدی — نوامبر 18, 2008 @ 8:49 ق.ظ. | پاسخ

 8. سلام دوست عزيز.. احوال شما
  ممنون كه مياييد و نظر مي دهيد.. براي خواندن نقدهاي شما در خصوص فيلم هاي سينمايي هميشه مي آيم.
  پست «دكتر» هم جالب بود و جاي تاسف داشت.

  دیدگاه توسط آزاده — نوامبر 19, 2008 @ 8:13 ق.ظ. | پاسخ

 9. سلام
  چه روزگاری داشتم با جهانگرد_ کارتون دختر مهربون
  اسم بلاگ شما دوباره منو برد به اون روزا
  مرسی که اسمتون جهانگرده
  مرسی که یه جایی کامنت گذاشتین و من دیدم و یهو جهانگرد عزیز خودمو که کلی باهاش خاطره دارم پرید رو بوم امشبم

  دیدگاه توسط صنم — نوامبر 22, 2008 @ 8:53 ب.ظ. | پاسخ

 10. باز که سیاسی نوشتی برادر؟
  به نظر من جهانگرد به سیاست کاری ندارد……یعنی باید رفت وگشت حرص این چیزها را نخورد
  مگه نه؟

  دیدگاه توسط سپیده — نوامبر 22, 2008 @ 9:09 ب.ظ. | پاسخ

 11. واسم سوال پیش اومده که شما همیشه اول تمام پست ها تون میخواین عبارت » به نام خدا» رو بنویسید؟

  دیدگاه توسط سروش — نوامبر 23, 2008 @ 5:42 ب.ظ. | پاسخ

 12. سایت خوبی دارید
  http://www.313h.com

  دیدگاه توسط LOYE — نوامبر 24, 2008 @ 6:28 ب.ظ. | پاسخ

 13. سلام

  یک ÷یاده روی نسبتا طولانی.

  می آیید؟

  شاد باشید.

  دیدگاه توسط شهرزاد — نوامبر 25, 2008 @ 4:40 ب.ظ. | پاسخ

 14. ——————————————————————————–
  نه عزیز دل برادر من از هر ایرانی ایرانیترم مگه خودت دفعه قبل نگفتی چرا انقدر سریال ایرانی نگاه میکنم این به این معنیه که علاقمندم ببینم تو ایران موضوع روز چیه؟ و مردم به چه چیز مشغولن. ولی چیزی که منو اذیت میکنه هر دفعه این که آدم رو زیرذره بین میذارن مثلا اگه کار نکنی میگن وا اونجا بیکاری؟ پس روزا چیکار میکنی اگه کار کنی میگن آخ آخ اگه اینجا بودی مجبور نبودی کار کنی چون 80 درصد زنا تو خونه هستن یا مثلا میگن: وا مگه محتاجی که کار میکنی؟ یا آخی نازی کار میکنی نچ نچ نچ

  دیدگاه توسط صدف — نوامبر 28, 2008 @ 12:27 ب.ظ. | پاسخ

 15. سلام.
  با عكسهايي از ندوشن ،زادگاه دكتر اسلامي ندوشن، منتظرتم

  دیدگاه توسط محمد حسين مصطفوي — نوامبر 28, 2008 @ 3:50 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: